Poprvé do školky – jak se připravit na nemoci?

Do školky po prázdninách

Po čase dovolených, táborů a prázdninových pobytů u babiček přichází září a s ním nástup do mateřské školky. Pokud je to pro vaše dítko úplně první rok ve školce, bude pro vás tento rok jistě ještě trochu náročnější než pro rodiče starších dětí.

 

Pro děti je nástup do školky velkou změnou. Zkuste tedy děti na nový režim trochu připravit. Motivujte je novými kamarády, hračkami a zážitky.

 

Samotné loučení s rodiči před školkou je zpočátku velmi stresující, a to pro obě strany. V prvních dnech proto často rodiče zůstávají s dítětem ve třídě, aby přechod do nového prostředí lépe zvládlo. Po pár dnech je ale potřeba dítě ve třídě nechat samotné. Pokuste se mu vysvětlit, že si bude hrát s novými kamarády a že se spolu zase brzy uvidíte. Na začátku by citlivější děti neměly trávit ve školce celý den, stačí pár hodin. Postupně si zvyknou na paní učitelku, nové prostředí i režim.

 

Jak dobře vykročit?

Zkuste děti na školku dopředu připravit. Vysvětlete jim, že se o ně bude starat paní učitelka, na kterou se mohou kdykoli obrátit. Pro děti bude výhodou, pokud budou dopředu samostatně zvládat běžné úkony jako poznat svoje oblečení, oblékat se, obouvat se, jíst lžící, držet krajíc chleba, pít ze skleničky, použít toaletu, umýt si ruce, použít ručník apod.

 

Problémy s adaptací

Většina dětí po pár dnech či týdnech do školky začne chodit ráda, vypráví Vám zážitky a loučení před školkou již není drama, ale naopak veselý úprk za kamarády. Jsou ale děti citlivější, u kterých adaptace na nové prostředí trvá déle. Nezačlení se snadno do kolektivu dětí či příliš teskní po rodičích. Není výjimečné, že děti, jež před nástupem do školky už perfektně zachovávaly čistotu, se najednou začnou pomočovat, nechtějí ve školce spát či jíst. Neberme tyto skutečnosti na lehkou váhu. Zkusme o tom s dětmi mluvit – co je trápí, co se jim nelíbí, co by pomohlo. Proberte celou věc s paní učitelkou a ve spolupráci s ní postupně zkuste problém vyřešit.

 

Jen u velmi malého procenta dětí je nutno po prvních týdnech definitivní nástup do školky třeba o pár měsíců odložit či vyhledat radu psychologa.

 

A pořád ta rýma!

Pokud bylo Vaše dítě doposud stále zdravé, po nástupu do mateřské školky se tato skutečnost pravděpodobně trochu změní. Je zcela normální, že po nástupu do kolektivu si děti předávají nejrůznější infekce, ať už bakteriální či virové. Rýma často začíná v září a s malými přestávkami končí v dubnu. Není výjimečné, že Vaše dítě bude první rok ve školce trávit vlastně hodně času doma, protože po pár dnech ve školce už je zase nemocné – má rýmu, kašel či zánět spojivek.

 

Opakované infekce horních cest dýchacích po nástupu do kolektivu jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy u dětského lékaře. Pokud jsou infekce nezávažné, nevyžadují léčbu antibiotiky či jinou speciální léčbu, neobávejte se o imunitu svého dítěte. Tento stav je opravdu velmi běžný, Vaše dítě se tzv. promořuje a buduje si imunitu do dalších let.

 

Jak nemoci správně léčíme?

Předně nevyžadujte od svého lékaře antibiotika, pokud on sám neuzná, že jsou třeba nasadit. Nepožadujte od něj ani výtěry z nosu při opakovaných rýmách. Výsledek výtěru z nosu nám v ničem nepomůže. Bakterie v nose jistě nějaké najdeme a výsledek bude vždy stejný – léčba nosními kapkami a další symptomatická terapie – dostatek tekutin, klidový režim. Po dvou týdnech ve školce bude mít dítě opět v nose bakterie jiné a celý kolotoč tak může začít znovu.

 

Jak zlepšit imunitu?

Pokud bude Vaše dítko opakovaně nemocné a pozorujete na něm třeba i zvýšenou únavu, určitě se budete ptát lékaře, jak dítěti pomoci opakovaným nemocem předcházet. Ideální je již před začátkem nástupu do kolektivu dítě otužovat. Po nemoci mu pak dopřát dostatečný čas na rekonvalescenci a neposílat ho ihned po nemoci opět do kolektivu.

 

Důležitý je kvalitní spánek, pestrá a kvalitní strava s dostatkem vitamínů. V lékárně můžete koupit sirup na podporu imunity pro případy opakovaných infekcí dýchacích cest. Vhodné jsou např. preparáty na bázi hlívy ústřičné či rakytníku. Poraďte se se svým lékařem. Buďte trpěliví a věřte, že to bude v dalších letech lepší.

 

 

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE