10 věcí, které byste měli vědět o nákaze meningokokem

woman-in-white-robe-carrying-baby-3845407 (1)
Proč se bojíme meningokoků?

1)      Meningokok je bakterie, kterou má ve svém nosohltanu 10% zdravé populace. U mladistvých je to až 23%! Těmto zdravým nosičům nepůsobí žádné obtíže.

 

2)      Rozlišujeme několik typů meningokoků,  v ČR se nejčastěji vyskytují  typy  B a C. Ročně meningokoky způsobí v ČR kolem 60 případů onemocnění.

 

3)      Meningokokem se nakazíte od svých nejbližších – doma či při úzkém kontaktu ve škole, školce či na zábavě.

 

4)      Meningokok se přenáší kapénkovou cestou – aerosolem, pitím ze stejné sklenice, líbáním…

 

5)      Nejohroženější skupinou obyvatel jsou malé děti ve věku 0-4 roky,  nejvíce případů je stabilně v kategorii 0-11 měsíců!

 

6)      Nákaza meningokokem nejdříve vypadá jako běžná viróza s horečkou a únavou. Nedokážeme ji v počátcích správně diagnostikovat. Stav nemocného se dramaticky zhoršuje během několika hodin. K dalším příznakům patří zvracení, vyrážka na kůži, bolesti hlavy, bolesti kloubů, svalů, strnutí šíje, porucha vědomí.

 

7)      O úspěchu léčby rozhoduje čas… Čím dříve pacienta správně léčíme, tím větší šanci na záchranu má. Zásadní je podání antibiotik a udržení dostatečného prokrvení tkání.  

 

8)      Meningokok může způsobovat 3 formy onemocnění:  meningitidu (zánět mozkových blan), sepsi (otravu krve) nebo kombinaci obojího. Nejzávažnější forma je sepse, kde je smrtnost udávána 25%.

 

9)      Smrtnost v ČR na tuto infekci se pohybuje v posledních 20 v letech kolem 10%. (5-16,4%). 20 % přeživších má trvalé následky, jako jsou poškození mozku, ztráta sluchu, ztráta končetiny či poruchy učení.

 

10)   Proti meningokokům se dá očkovat! Očkování ve vybraných věkových kategoriích hradí zdravotní pojišťovna.

 

Více o nepovinném očkování si můžete přečíst zde.

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE