Pupeční kýla u dětí

Umbilical,Hernia,On,A,8,Week,Old,Baby,Boy
Pupeční kýla (umbilikální hernie) je nejčastější kýla u dětí. Ve většině případů nevyžaduje žádnou léčbu a mizí spontánně. Vyskytuje se častěji u nedonošených dětí.

 

Co je pupeční kýla?

 

Jde o stav neúplného uzávěru v místě, kde byl pupeční provazec, který zajišťoval výživu dítěte před narozením. Po porodu se otvor samovolně zatáhne. Pokud se tak nestane, zůstane pupeční branka otevřena a tímto otvorem tak mohou prostupovat nitrobřišní orgány do podkoží. Těmito orgány jsou nejčastěji klička tenkého střeva nebo předstěra (omentum). Pupeční kýla je častá u kojenců a malých dětí, velmi často ji vídáme u nedonošených dětí. Je 2x častější u chlapců než u dívek.
Bezpříznakové drobné pupeční kýly se neoperují, jelikož je velmi pravděpodobné, že se drobný defekt růstem dítěte a posilováním břišní stěny sám zacelí.

 

Jak pupeční kýla vypadá?

 

Kýla je hladký měkký, kulovitý útvar, který vyklenuje v oblasti pupku zejména při zvýšení nitrobřišního tlaku (křik, pláč, tlačení na stolici). Útvar je nebolestivý. Někdy bývá zcela nenápadný, takže uniká pozornosti i při preventivních prohlídkách dítěte dětským lékařem. Často je však velikost hrachu až vlašského ořechu.

 

Je pupeční kýla nebezpečná?

 

V dětském věku pupeční kýla není nebezpečná. U dětí, na rozdíl od dospělých, se prakticky neuskřinuje. Uskřinutí kýly (stav, kdy kýla nelze při zatlačení prsty shora volně vtlačit zpět do dutiny břišní) je velmi nebezpečné. Pacient má bolesti břicha, střevo se stává neprůchodné a hrozí odumření tkáně a následná infekce. Jak jsme ale již uvedli výše, tento stav se u břišní kýly u dětí naštěstí prakticky nevyskytuje.

 

Jak pupeční kýlu léčit?

 

Velká většina pupečních kýl se sama spontánně zacelí během růstu dítěte a posilováním břišní stěny. Je tedy zcela v pořádku, že pupeční kýlu sleduje jen Váš pediatr. Žádné další speciální vyšetření není třeba. Někteří rodiče aktivně lepí kýlu náplastmi. Není ale žádný důkaz o tom, že by to jakkoliv pomáhalo dřívějšímu uzavření defektu. Jde spíše o „pocit“, že pro uzavření něco děláme. Náplastmi spíše riskujeme podráždění kůže miminka. Pomocnou metodou může být tejping a cílená fyzioterapie. Velmi důležité je vybrat tejp pro citlivou dětskou kůži, která je velmi náchylná k podráždění. Cvičením usilujeme o zlepšení funkce břišních svalů.

 

Kdy je nutné kýlu operovat?

 

I přesto, že velká většina kýl se spontánně zacelí, jsou případy, kdy je nutno přistoupit k operačnímu řešení.

Jsou to zejména tyto případy:

  • Kýla je příliš velká (např. jako pěst)
  • Kýla je příliš těsná (hrozí větší riziko uskřinutí)
  • Kýla spontánně nemizí do věku 3-4 let

 

Jak se pupeční kýla operuje?

 

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá jen pár minut. Odpreparuje se kožní pupek, najde se defekt a zašije se. Tuto operaci je možno provést i ambulantně jako tzv. „jednodenní chirurgii“. Dítě přijde ráno nalačno a za dvě hodiny po operaci odchází domů. Důležité je dodržet fyzický klid 2-3 týdny po operaci. Nedodržením režimu bez fyzické zátěže může dojít k recidivě kýly.

Operovat pupeční kýlu se doporučuje ideálně mezi 2.-5. rokem života. V dospělosti již hrozí uskřinutí kýly a rovněž průběh samotné operace bývá v dospělosti náročnější.

 

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE