Teplota u dětí

Co je teplota?

Zvýšená teplota bývá nejčastěji příznak nemoci, u malých dětí může též provázet růst zubů, může být i příznak přehřátí organismu (úpal, úžeh). 

 

Zvýšená teplota u dítěte je teplota těla nad 37°C.  Pokud měříme dítě rektálně, kde je o půl stupně vyšší teplota, za zvýšenou teplotu považujeme více než 37,5°C. Teplota je sama o sobě do určité míry léčebným procesem. Zvyšuje rychlost a sílu imunitní odpovědi a omezuje účinnost množení některých patogenů.  

 

Rozlišujeme teplotu zvýšenou, což je teplota mezi 37 -38°C (rektálně do 38,5°C) a horečku, což je teplota nad 38°C (rektálně nad 38,5°C)

 

Jak léčit teplotu?

Zvýšenou teplotu (subfebrilie) – t,j.37-38°C, rektálně až 38.5°C,  netřeba snižovat. Dítě by mělo být v klidu, dodáváme dostatek tekutin . Horečka (febrilie) je teplota nad 38 °C (rektálně nad 38,5°C). Takovou teplotu léčíme antipyretiky v příslušné dávce – vždy dávkujeme dle váhy dítěte, nikoli podle věku! Pokud je horečka úporná a vrací se velmi často během dne, můžeme střídat paracetamolovou řadu léků (Paralen, Panadol) s ibuprofenovou řadu léků (Nurofen, Ibalgin, Ibuprofen) po 3-4 hodinách. Dětem se nepodává acylpyrin, aspirin.

 

Teplotu neléčíme preventivně, pouze pokud teplota překročí 38°C. Kromě podávání léků proti teplotě je možno použít též fyzikální chlazení.  (více o fyzikálním chlazení naleznete v samostatném článku). Dítěti nabízíme tekutiny častěji než obvykle, sledujeme hlavně jeho celkový stav. 

 

Je vždy nutná návštěva u lékaře?

Pokud je dítě čilé, pije, močí a nemá jiné znepokojivé obtíže, je možno s návštěvou lékaře vyčkat při dobrém stavu 2-3 dny. Pokud Vás ale celkový stav dítěte z jakéhokoli důvodu znepokojuje (zvrací, má vyrážku na kůži, nepije, je apatické apod.), jděte na kontrolu ihned. 

 

Teplota u novorozenců

U novorozence či kojence do 3 měsíců návštěvu lékaře při horečce nikdy neodkládáme.


Komplikace při horečce

Febrilní křeče mohou být do cca 5 let dítěte obávanou komplikací při horečce vyžadující akutní lékařské vyšetření. 

 

Febrilní křeče (často zkratkou označované jako FK) jsou záchvaty s horečkou vyskytující se u dětí mezi 6. měsícem a 5. rokem věku. Jedná se o generalizované křeče s poruchou vědomí (může být pouze celková svalová ochablost – atonie s poruchou vědomí).  Febrilní křeče přicházejí nejčastěji při úvodním vzestupu teploty nad 38°C na začátku onemocnění.

 

Nekomplikované febrilní křeče trvají většinou do 5 minut,  poté dochází k návratu do plného vědomí. Febrilní křeče se vyskytují během života u 2-5% dětí. I když vypadají hrozivě a rodiče často nesmírně vyděsí, jedná se o onemocnění benigní s dobrou prognózou. Riziko opakování je 30% , po dvou atakách již 50%. 

 

Samostatnou skupinou jsou febrilní křeče komplikované, jež jsou charakterizovány jako záchvaty fokální (ložiskové) a/nebo záchvaty trvající déle než 15 min a/nebo opakované záchvaty během 24 hod.

 

 

Další nepříjemnou komplikací při horečnatém odemocnění může být dehydratace organismu.  Dítě často odmítá pít a může ztrácet tekutiny též zvracením či průjmem. Při horečce se proto pokuste navýšit příjem tekutin a sledujte, zda dátě pravidelně močí.  Při dehydrataci můžeme na dítěti pozorovat jeden nebo více z následujícím příznaků – oschlé rty, nemočí či močí velmi málo, jeho kůže nemá normální napětí, jak jste zvyklí (tzn. vytažená kožní řasa se nevrací rychle zpět do původní polohy), vkleslá velká fontanela. Pokud má Vaše dítě známky dehydratace, konzultujte stav s Vaším lékařem.

Sdílet tento článek:

ANTIBIOTIKA

ATOPICKÝ EKZÉM

OČKOVÁNÍ

TEPLOTA

VÝŽIVA KOJENCŮ

ZAŽÍVACÍ OBTÍŽE