Zažívací Obtíže
Jak léčit zažívací obtíže?
Průjem a zvracení, zvláště když se vyskutují společně, jsou nejčastěji projevem tzv. gastroenteritidy – zánět žaludku a střev. Může být vyvolán bakteriemi i viry, méně často i parazity. Ať už je původ bakteriální či virový, léčba je vždy velmi podobná. Základem je rehydratace organismu.
Antibiotická léčba se užívá velmi zřídka, a to až při závažném průběhu bakteriálního onemocnění, v ostatních případech je naopak nedoporučována.
Proč dítě zvrací?
Zvracení, pokud se vyskytuje samotné bez průjmu, může být projevem široké škály onemocnění. Často jako prostý zánět žaludku či podráždění po dietní chybě. Dále při náhlých příhodách břišních (např. zánět slepého střeva), po úrazových stavech hlavy či břicha, dále může doprovázet úžeh, úpal, migrény nebo pouze jako doprovodný stav při běžné angíně až po velmi závažná onkologická onemocnění vyskytující se velmi zřídka.
Co může znamenat průjem?
Průjem se vyskytuje kromě výše zmíněných akutních infekčních střevních zánětů též při nevhodné skladbě jídelníčku, prořezávání zubů u kojenců, v průběhu podávání antibiotik, neinfekčních zánětech střev (Crohnova choroba, ulcerozní kolitida, celiakie ), alergii na bílkovinu kravského mléka, intoleranci laktózy (u malých dětí se nevyskytuje) a při mnoha dalších stavech.